Egyházi hírek

• A teljes ember képzése – Doktorrá avatás és díszdoktori cím adományozása a Pázmány-napon
    A 2017/18-as akadémiai évben október 16-án megrendezett Pázmány-nap Szuromi Szabolcs rektor ünnepi beszédével kezdődött Budapesten, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Szent II. János Pálról elnevezett dísztermében. Az eseményen doktori címeket adományoztak és habilitációs okleveleket adtak át.
  • Egykori és mai ministránsok találkozója Sződligeten
    Október 15-én találkozóra hívták mindazokat, akik a település templomának ministránsai voltak valaha, illetve akik máshol ministráltak, s most Sződligeten élnek. A találkozón negyvenen vettek részt: a legfiatalabbak kilenc-tízévesek, a legidősebb ministráns nyolcvanegy éves volt.
  • A tiszta szerelemért imádkoztak Egerben
    Az imaestet az egri Eszterházy Károly Egyetem kápolnájában tartották október 18-án. A rendezvény az Egri Római Katolikus Egyetemi Lelkészség és az Egri Főegyházmegyei Ifjúsági Iroda közreműködésével valósult meg.
  • Magyarországi görögkatolikusok zarándokoltak Nagyváradra Szent László jubileumi évében
    Közel ötszázan vettek részt azon a görögkatolikus zarándoklaton, amelyet a Hajdúdorogi Főegyházmegye szervezett október 14–15-én a Szent László-emlékév alkalmából Nagyváradra.
  • Plébániai tanácsosok találkoztak Pécsett
    A Pécsi Egyházmegye plébániai tanácsosait hívták október 14-én továbbképzésre a Dóm Kőtárba és a Magtár Látogatóközpontba. A találkozón az egyházközségek tanácsosai a 2020-as budapesti Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszusról és az egyházmegye pasztorális tervéről bővítették ismereteiket.

Napi evangélium

• 2017. október 19. – Csütörtök (Lk 11,47-54)
    Jézus egy lakomán így korholta a farizeusokat: „Jaj nektek, akik síremléket építetek azoknak a prófétáknak, akiket a ti atyáitok megöltek! Ezzel is csak azt igazoljátok, hogy helyeslitek atyáitok cselekedeteit, és egyetértetek velük: azok megölték őket, ti meg sírt készítetek nekik. Nem hiába mondja Isten bölcsessége: Prófétákat és apostolokat küldök hozzájuk. Némelyeket közülük megölnek, másokat üldözni fognak. E nemzedéknek számot kell adnia minden próféta véréről, amelyet kiontottak a világ kezdetétől, Ábel vérétől egészen Zakariás véréig, akit az oltár és a templomépület között megöltek. Igenis, mondom nektek: felelősségre vonják mindezért ezt a nemzedéket. Jaj nektek, törvénytudók! Lefoglaltátok a tudás kulcsát. Magatok nem mentetek be vele, az odaigyekvőket pedig megakadályozzátok.” Amikor ezeket elmondta nekik, az írástudók és a farizeusok nagy felháborodásukban különféle kérdésekkel kezdték faggatni. Azon fondorkodtak, hogy rajtakapják valami olyan kijelentésén, amellyel vádolhatják. Lk 11,47-54

Elmélkedés

A mai evangéliumban Jézus egészen kemény szavakkal beszél arról, hogy nemzedéke felelősséggel tartozik a megölt prófétákért. A felelősséget azonban nem csak a gyilkosságokért kell vállalniuk, hanem azért is, mert nem hallgattak Isten küldötteinek szavára, s nem tértek meg. Felelősséggel tartoznak tehát mind gonosz cselekedeteikért, mind a lelki megtérés elmulasztásáért. Jézus kijelentései a múlt cselekedeteire vonatkoznak. De miért mondja azt, hogy kortársait vonják felelősségre elődeik bűnei miatt? Talán azért, mert Jézus már most előre látja, hogy saját nemzedéke ugyanabba a hibába fog esni, mint a korábban élők. Jézus korának emberei éppúgy megölik Isten Fiát, a mennyei Atya küldöttét, mint elődeik Isten küldötteit, a prófétákat. S Jézus nemzedéke éppúgy elmulasztja a megtérést, mint a korábbiak.

Az evangéliumnak ez a szövegrészlete tehát Jézus küldetéstudatára is rávilágít. Előre látja, hogy sorsa ugyanaz lesz, mint a korábbi idők prófétáinak sorsa. Mégsem tagadja meg küldetését, hanem vállalja a szenvedést és a halált, engedelmeskedik az Atyának.

Én vagyok a felelős azért, hogy hallgatok-e Jézus figyelmeztető szavára vagy sem, a megtérés útjára lépek vagy nem. Nem felháborodni kell azon, amikor Isten figyelmeztet bűneimre, hanem érdemes bűnbánatot tartva kérni bocsánatát.