Hat nap Palócföldön

Megjelent: 2015. augusztus 17. hétfő Írta: Polyóka Gábor

Július 6-án reggel a szokottnál kicsit nagyobb volt a zaj a Szent István plébánián. Nem volt ez furcsa azoknak, akik tudták, hogy ezen a napon indulnak a hittanosok Szügyre hittantáborba. Bepakolás után célba vettük fővárosunkat, azon belül is a Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap (Magyar Televízió) látogatóközpontját. Itt egy 2 órás körbevezetés során benézhettünk a kulisszák mögé, tv stúdiók, jelmeztár, régi kamerák és egyéb eszközök megtekintése után egy külön erre a célra berendezett stúdióban a gyerekek is kipróbálhatták a műsorkészítést. Bárki lehetett operatőr, hangmérnök, képvágó, még műsorvezető, sőt vendég is. Az elkészített műsort elhoztuk emléknek. Innen a Gellért-hegyi Sziklatemplomba mentünk, ahol Botond pálos szerzetes atya tartott egy ismertetőt a templomról. A magunkkal hozott szendvicsek elfogyasztása után elindultunk a táborhely felé. Az esti szentmisében hálát adtunk, hogy szerencsésen megérkeztünk.

Kedden a reggeli után nemzeti kegyhelyünkre, Mátraverebély-Szentkútra látogattunk el. Egy ferences atya ismertetője és Gyula atya szentmiséje után megnéztük a kegyhelyet illetve egy páran a remetebarlangokhoz is felmentek. Hazafelé megálltunk a Kőrösi Csoma Sándor emlékparknál, ami nem más, mint egy buddhista meditációs központ. Majd Hollókő következett, ahol megnéztük a várat és egy kis vásárlással egybekötött séta után hazaindultunk.

Szerdán hivatalosak voltunk a váci püspökségre. Délelőtt Dr. Beer Miklós püspök atya vendégei voltunk, aki körbevezetett minket a püspökségen, megmutatta nekünk a „mini” állatkertet is a püspökség kertjében (szamár, bárányok, nyulak). Búcsúzóul, a nagy hőségre való tekintettel hideg üdítővel kínált meg minket. Hazafelé kis kitérőt tettünk Márianosztra felé, ahol András atya kalauzolt minket körbe a pálos kegyhelyen. Megnéztük a kegyhelyről, a Pálos rendről és a börtönről szóló kiállítást, ezután hazafelé indultunk. Csütörtökön az Ipolytarnóci Őslényparkban nézelődtünk, őslábnyomok után kutattunk. Igen érdekes és szép maradványokat láthattunk. A szécsényi ferences kolostor volt a következő látnivaló, ahol az idegenvezető érdekes és izgalmas „történelem óra” keretében mesélte el, hogy mit is jelent a város a ferences rendnek, és az országnak. Aznap éjszaka egy meglepi program volt: éjszakai számháború. A felkelés nem nagyon tetszett a gyerekeknek, de a „csata” annál inkább. Annyira belejöttek, hogy hajnalban már nem akartak visszafeküdni.

Pénteken Csesztvére autóztunk, hogy megtekintsük a Madách kúriát. Itt lehetősége nyílt a gyerekeknek beöltözni és előadni a mini színházban az Ember tragédiájából egy jelenetet. Volt ott Lucifer, Napóleon, apáca, katona, … A színházasdi után egy helybéli fiatalember lovaskocsikázni vitt bennünket a falu határában magasodó kilátóhoz. Délután hittanos és ügyességi vetélkedők voltak. Este pedig a szokásos szalonnasütéssel zártuk az egész heti tábort.

Szombaton a táborhely rendberakása után útnak indultunk Gyöngyöspata felé, hogy megnézzük a templom Jézus családfáját ábrázoló Jessze-fa motívumú oltárát, és magát a várost is. A legnagyobb sajnálatunkra mindösszesen a 2. faluig jutottunk. A mikrobusz jobb első kereke nagyon nyikorgott, a kerékcsapágy tönkrement. Pár óra múlva a pálos atyák márianosztrai mikrobuszával robogtunk hazafelé.

A táborban a gyerekek kézműveskedtek is. Voltak, akik üvegre gravíroztak és voltak, akik fadarabokra égettek. Igen szép és egyedi munkák készültek. Köszönet az előre elkészített fa és üvegdarabokért Csenki Istvánnak és Polyák Istvánnak. Esténként szokásosan különböző közösségi játékokat játszottunk.

Köszönöm a szülőknek, hogy ránk bízták a gyerekeket, a gyerekeknek pedig, hogy eljöttek. Gyula atyának és Király Dórinak, hogy segítettek a tábor szervezésében és lebonyolításában.

Remélem szeptembertől az iskolában a hittanórákon, a vasárnapi szentmiséken és a jövő évi HITTAN TÁBORBAN is találkozunk!!!

További képek a galáriában!