+36 76 467 039 ujplebania@pr.hu

Horváth JózsefHorváth József 1910. február 14-én született a Csongrád megyei Pusztamérgesen szegény paraszti családban. Középiskolai tanulmányait Kiskunhalason a Szilády Áron Reálgimnáziumban végezte. Az érettségi után 1930-ban Vácott kezdte teológiai tanulmányait, majd Budapesten fejezte be. 1937. december 17-én szentelte pappá Angelo Rotta pápai nuncius. Három évig hitoktató volt Budapesten. 1941-től előbb Szentesen káplán, Gyónon kisegítő a beteg plébános helyett, októbertől ismét káplán, immár Nagykátán, ahonnan szinte azonnal továbbküldték Diósjenőre adminisztrátornak. Ezt a feladatát több mint tizenhárom éven át látta el, majd 1955. április 15-én Szankra helyezték.

Innen 1958. október elsején rendelte a püspök úr adminisztrátornak a kiskunfélegyházi Szent István plébánia vezetésére. A plébániát néhány nap múlva vette át, az adminisztrátori teendőkkel ideiglenesen megbízott Stein Ernő káplántól. Hivatali ideje egybeesik az egyház életének nehéz időszakával, általános tendencia volt a vallásgyakorlás visszaszorulása. A lassú politikai oldódás a hitéletben is hozott változást, számos jeles alkalommal zsúfolásig megtelt Isten háza. 1970-ben kisajátították a plébániát, majd lebontották. Az új plébánia építése nehéz, fárasztó feladat volt a plébános számára, ekkor rendült meg véglegesen egészsége. 1973. október 5-én szívinfarktus következtében elhunyt Horváth József c esperes. Sokoldalú ember volt, szeretett énekelni, festeni – 350 darab festményt készített életében – , érdekelte a komolyzene és verseket is írt. Őszintén gyászolták hívei és munkatársai. Kiskunhalason szülei mellé temették.

 

(A plébános működéséről részletesebben „A kiskunfélegyházi Szent István Plébánia 125 éve (1885-2010) c. könyvben lehet olvasni.)